Hoşgeldiniz / Welcome

Dünyama attığınız bu adımın size yanlız olmadığınızı hissettirmesi ümidiyle...
With the hope that the step you have taken into my world will make you feel you are not alone...

17 Nisan 2012 Salı

Doğumgünü / Birthday

25 haftalık doğan bir bebeğe "iyiki doğdun" denir mi? Bir garip gelmiyor mu insana? Çok erken, daha çok erken deyip duruyordum o günlerde, biraz daha bekle ne olur, daha çok erken... Şimdilerde ben "iyiki varsın" diyorum, "iyiki bizimlesin" :)

1. doğumgünü ilk tanışma gibiydi hayatla bizim için. Herşey çok özel olsun istemiştim, eşsiz bir gündü, küçücüğüm doğalı tam bir yıl olmuştu. Ama henüz 1 yaşında değildi. Herkese 1. doğumgününü kutluyoruz şimdi ama 3,5 ay sonra düzeltilmiş yaşına göre 1 yaşını kutlayacağız, durumunu anlatmak pek bir zordu. CAN 1. doğumgününü kutlarken aslında daha 8 aylıktı ve hatta hastaneden eve geleli 6 ay olmuştu. O gün bir de diş çıkarıyor olmasına bağlı olduğu düşünülen ateş ve ishal eşlik ediyordu bize. O kadar gergindim ki kendi kendime sürekli söyleniyordum. Çocuk hasta sen doğumgünü kutluyorsun, ya daha kötü olursa, delisin sen deli, otursaydın ya evinde... Ama haftalar öncesinden yapılmıştı organizasyon ve CAN ile ilgili henüz hiçbirşeyi adam akıllı kutlayamamış olmanın burukluğu içimde öyle yer etmiş ki dayanamamıştım. Doğumunu kutlayamamıştık, 1. doğumgününü kutlamalıydık.

Aslında ilk yıl boyunca her ay doğduğu gün bir pasta alıp, bir mum yakmıştık ama o sayılmazdı. Çünkü o bir dua gibiydi, kutlamadan çok. Sanki bir sonraki ayın aynı gününü görebilmek için yürüttüğümüz bir ritüeldi.

Çok şeker bir parti evinde mavi ve beyaz giydirilmişti herşey; 1 şeklindeki mavi beyaz pastamız, CAN yazılı cupcakelerimiz, CANdan daha ağır ve büyük görünen şampanyamız, sinevizyon gösterimiz, foğrafçımız, videocumuz, hatıra hediyeliklerimiz, anı defteri, herşey özenle hazırlanmıştı. Kapıda giyilen galoşlar ve sonrasında elleri temizlemek için kullanılacak dezenteftan bile yerini almıştı.

Aradan 4 yıl geçti ve biz CANımızın 5. doğumgününü kutladık. Evimizde, sıcacık bir gündü. Sakin, huzurlu, endişelerden olabildiğince uzak... CANın ekibine yeni katılan üyelerin bazıları yanımızda, en baştan beri ekipte yeralanlardan bazıları ise kalbimizde, ama hepsi sonuna kadar bizimleydi.

Gülen yüzün hiç solmasın,
Günün günden güzel olsun bebeğim, 

Nice yıllara CAN,
İyiki varsın,
İyiki bizimlesin,
Seni çok seviyoruz birtanem...


Is it possible to say "glad you were born" to a 25 weeker preemie? Isn't it a bit weird? In those days I kept saying it is so early, it is so early, wait a bit longer please, it is so early... Nowadays I say "glad you are here", "glad you are with us" :)

1st birthday was like the first introduction to life for us. I wanted everything to be very special, it was a matchless day, it had been a year since my little one was born. But he was not 1 year old yet. It was so hard to explain to everyone that we were celebrating his 1st birthday, but that we would be celebrating his 1st year 3,5 months later according to his corrected age. CAN was in fact only 8 months old while celebrating his 1st birthday and it had only been 6 months since he was discharged from the hospital. On that day diarrhea and fever that were evaluated to be due to teething were accompanying us. I was so tense I kept muttering to myself. The child is sick and you are celebrating his birthday, what if he gets worse, you are crazy, you should have stayed home. But the organization was made weeks ago and I just couldn't stop myself due to the deep bitterness I had in me, because I really hadn't had to chance to celebrate anything so far. We hadn't had the chance to celebrate his birth, we had to celebrate his 1st birthday.

In fact we had bought a cake every month during the whole 1st year and lit a candle, but that really did not count. Because it was more like a prayer than a celebration. It was a ritual we carried out so that we could see the same day of the coming month.

Everything was dressed in blue and white in a very cute party house; the blue white cake in the shape of 1, the cupcakes with letters of CAN, the champagne that looked heavier and bigger than CAN, the cinevision show, the photographer, the video taker, the memory gifts, the journal, everything was prepared with so much care. The galosh that were to be worn and the hand disinfectant to be used afterwards were all in place at the door.

It has been 4 years since and we have celebrated our CAN's 5th birthday. It was such a cozy day in our house. Calm, peaceful, as remote from the worries as possible... Some of the members who have joined CAN's team recently were with us, some who had been with us from the very beginning were in our hearts, but all were with us all the same.

I hope your smiling face always shines,
I hope each day you live is better than the one before my baby,

Happy birthday CAN,
Glad you exist,
Glad you are with us,
I love you so very much my only...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz en kısa zamanda yayınlanacaktır.